نماد اعتماد الکترونیک یا به‌اختصار اینماد چیست؟

خیلی ساده و بی‌مقدمه بگویم: یک نشان تجاری الکترونیکی برای وب‌سایت‌هاست. مركز توسعه تجارت الكترونیكی ایران مسئولیت ایجاد زیرساخت‌های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب‌وکارهای اینترنتی را بر عهده دارد. این نشان و یا مجوز درواقع نوعی تأییدیه برای صحت اطلاعات و واقعی بودن کسب‌وکارهای اینترنتی برای پیشگیری از سو استفاده سودجویان و شفاف‌سازی و اعتمادسازی مخاطبان توسط یک سازمان دولتی است.

نماد اعتماد الكترونیكی به شكل یك علامت در بخشی از سایت‌هایی كه از نظر قانونی فعالیت آنان مورد تأیید است به نمایش درمی‌آید.

هدف از ارائه اینماد چیست؟

در سایت رسمی اینماد این‌طور بیان شده است که:

«یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایـجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الکترونیکی است طبق مطالعات انجام شده تأیید کسب‌وکار اینترنتی توسط یك مؤسسه و مركز ثالث، بیشترین تأثیر در مراجعه و اعتماد خریداران به کسب‌وکار اینترنتی را دارد. در این حالت خریدار از محفوظ ماندن اطلاعات خود احساس امنیت بیشتری دارد و اگر از اطلاعات شخصی وی سوءاستفاده شود، می‌تواند برای شكایت از کسب‌وکار اینترنتی متخلف به مراجع قانونی مراجعه نماید. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیرساخت‌های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب‌وکارهای اینترنتی را برعهده دارد.

نماد اعتماد الکترونیکی یک نشان دولتی است که صرفاً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (وزارت صنعت، معدن و تجارت)، صادر شده و به کسب‌وکارهای اینترنتی باهدف ساماندهی، احراز هويت و صلاحيت آنها اعطا مي‌گردد. هدف از اعطاي نماد اعتماد الكترونيكي، اعتماد‌سازي و اهمیت‌دهی به فعاليت کسب‌وکارهای اینترنتی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و جلوگيري از آسيب‌هاي احتمالي در ابعاد مختلف اعم از امنيتي، ‌ اجتماعي، فرهنگي و اقتصادی است. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور مؤثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص B2C خواهد بود. به‌نحوی‌که مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف‌کنندگان را به رسمیت می‌شناسند، اقدام به خرید می‌کنند.»

مزایای اینماد به زبان ساده برای ما چیست؟

  1. دریافت اعتماد راحت‌تر مخاطبان: شاید تا چند سال پیش‌آگاهی مردم درباره فضای مجازی و کسب‌وکارهای اینترنتی آن‌چنان جذاب نبود؛ اما با رواج روزافزون خریدهای غیرحضوری و گسترش کسب کارهای آنلاین سواد رسانه‌ای مردم هم بالا رفته و قبل از خرید اعتبار و صحت کسب‌وکارها را بررسی می‌کنند و برای امنیت خود از سایت‌هایی خرید می‌کنند که مورد تأیید باشند و سابقه خوبی داشته باشند و یکی از اصلی‌ترین ملاک‌های آنها دارابودن نماد اعتماد الکترونیک است.
  2. جلوگیری از سوءاستفاده از نام و اعتبار خودمان: همان‌طور که کمی قبل گفتم مركز توسعه تجارت الكترونیكی ایران مسئول صدور اینماد است. این سازمان دولتی پیش از صدور مجوز اینماد اطلاعات شغلی و هویتی متقاضیان را بررسی می‌کند و به همین دلیل رقبا و افراد سودجو نمی‌توانند از نام و اعتبار ما برای اهداف خود سوءاستفاده نمایند و مالکیت معنوی کسب‌وکارها حفظ می‌شود.
  3. امکان استعلام سریع وضعیت کسب‌وکارهاکسب‌ک: با کلیک کردن بر روی نماد کاربران در لحظه وارد صفحه‌ای خواهند شد که در آن اطلاعات مهمی مانند: خدمات و مجوزهای کسب‌وکار، صاحب‌امتیاز آن کسب‌وکار، تاریخ دریافت مجوز، سوابق عملکرد و تعداد شکایات و … را می‌توانند مشاهده کنند. این امر موجب شفافیت بیشتر و کسب اعتماد بیشتر مخاطبان خواهد بود که موجب افزایش فروش ما خواهد بود.
با دریافت اینماد باید مالیات بدهیم؟

با دریافت اینماد باید مالیات بدهیم؟

اجازه بدهید شفاف و بی‌پرده بگویم: طبق ماده 1 قانون مالیات مستقیم اشخاصی که در ایران فعالیت می‌کنند مشمول پرداخت مالیات می‌شوند.

 این ربطی به داشتن یا نداشتن اینماد ندارد و شما در واقع می‌توانید به‌صورت شخص حقیقی و یا با ثبت شرکت به‌صورت حقوقی فعالیت داشته باشید.

توجه داشته باشید اداره دارایی و امور مالیاتی کشور بنا بر قانون در صورت مشکوک شدن به تراکنش‌ها تا تاریخ 5 سال قبل را می‌تواند مورد ارزیابی قرار داده و مستقیماً در این خصوص اقدام نماید.

برخی ندانسته فکر می‌کنند که اگر سایت اینماد داشته باشد باید مالیات پرداخت شود. شما باید بسترهای مالیاتی خود را  درست تکمیل کنید تا در آینده اداره مالیات شما رو به جرم کتمان مالیاتی مورد تعقیب قرار ندهد و مشمول پرداخت جریمه‌های سنگین مالیاتی نشوید.

چطور اینماد بگیرم؟

برای ثبت درخواست و دریافت اینماد باید به سایت enamad.ir مراجعه کنید. ثبت‌نام برای تقاضای اینماد، کار دشوار و پیچیده‌ای نیست و جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد. تمامی مراحل به‌صورت اینترنتی انجام شده و نیاز به مراجعه حضوری نیست. شماره‌های درج شده در این سایت، راهی برای مطرح‌کردن پرسش‌ها و گرفتن پاسخ تمامی سؤالات صاحبان کسب‌وکار اینترنتی است.

البته بابت انجام فرایند اداری و تأییدیه‌های لازم مبلغی را باید به‌صورت اینترنتی پرداخت کنید که بسته به شرایط نماد و زمان متغیر است برای اطلاع بیشتر می‌توانید به سایت enamad.ir مراجعه نمایید.

استفاده از نشان اینماد بدون ثبت‌نام

نشانه نماد اعتماد الکترونیکی یک علامت دولتی است هرگونه جعل وسوء استفاده از آن علامت ممنوع و مشمول احکام جعل علامت دولتی است. استفاده از تصویر نماد به‌جای نشانه آن مصداق جعل است و ضمانت اجرای کیفری دارد.

حرف آخر

  1. اعتمادسازی به‌عنوان یک لازمه اصلی برای هر کسب‌وکاری است و اعتمادسازی در سایت به دلایل بسیار پیچیده‌تر از زمانی است که مشتریانمان به فروشگاه‌های فیزیکی ما مراجعه می‌کنند. دریافت نماد اعتماد الکترونیک از کارآمدترین روش‌های اعتمادسازی است. پیشنهاد می‌کنم اگر در حوزه فروش آنلاین فعالیت دارید حتماً نسبت به دریافت این نماد اقدام نمایید البته برای وب‌سایت‌های فروشگاهی مجوزهای دیگری نیز نیاز است که آنها را در مقاله «مجوزهای لازم برای وب‌سایت‌ها» توضیح داده‌ام و از شما دعوت می‌کنم این مقاله را نیز بررسی کنید.